1- Prostat kanseri

Prostat Nedir ?

Prostat, bütün erkeklerde bulunan, idrar torbasının hemen altında yer alan ve orta kısmında bulunan idrar kanalından idrarın dışarı atılmasını sağlayan bir organdır.

Prostat Kanseri Nedir ?

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanserdir. Akciğer kanserinden sonra en sık ölüme neden olan ikinci kanserdir.
Hastalık genel olarak ileri yaşta görülür. Ancak 1. derece akrabalarında prostat kanseri öyküsünün olması, genetik faktörler, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve bazı çevresel faktörler kanser riskini arttırabilmektedir.

Prostat kanserine özgü olmasa da belirtileri arasında sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, idrar akışının zayıflaması, menide veya idrarda kan görülmesi ve bel kemiklerinde ağrı gibi durumlar olabilir.
Kan tahlilinde PSA seviyesinde yükseklik ve parmakla yapılan makattan prostat muayenesinde anormallik saptanması durumunda kanserden şüphelenilir. Ancak Prostat kanserinin kesin teşhisi, şüphe duyulan hastalara yapılacak prostat biyopsisi ile konulur.
Tedavi seçimi genellikle kanserin evresine, hastanın genel sağlık durumuna ve kişisel tercihlere göre belirlenir.
Erken teşhis, prostat kanseri tedavisinde başarı şansını artırabilir. Bu nedenle, düzenli sağlık kontrolleri ve belirtiler fark edildiğinde bir sağlık uzmanına başvurmak oldukça hayatidir.