2- Mesane Kanseri

Mesane Nedir ?

Mesane, idrarın depolanmasını ve uygun zamanı geldiğinde kontrollü bir şekilde boşaltılmasını sağlayan bir organdır.

Mesane Kanseri Nedir ?

Mesane kanseri, mesanenin iç tabakasındaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ve zamanla mesanenin derin dokularına ve hatta diğer organlara yayılması durumudur.
En sık başvuru nedeni, idrarda ağrısız ve pıhtılı kan görülmesidir. Ancak, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma veya acıma, kasık ağrısı veya sırt ağrısı da bulunabilir.
Sigara içenler, İleri yaştaki kişiler, işi gereği bazı kimyasal maddelere yoğun olarak maruz kalanlar, kronik mesane enfeksiyonları ve genetik yatkınlığı olanlar risk altındadır.
Mesane kanseri erken evrelerde genellikle belirti vermez. Çoğu zaman idrar testinde gizli kanama saptanması nedeniyle yada başka bir amaçla yapılan ultrasonografi ve Bilgisayarlı tomografi gibi yöntemlerle teşhis edilir. Kesin teşhis Sistoskopi adını verdiğimiz kamera ile idrar torbasının iç kısmını incelemeyle ve tümörün görülmesi ve örnek alınması ile konulur.
Tedavi seçenekleri tümörün boyutuna, yayılma derecesine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlıdır. 
Erken evrelerde tanı konulduğunda, mesane kanseri tedavisi genellikle daha etkilidir. Bu nedenle, mesane kanserinin erken tanınması ve tedaviye hemen başlanması hayati önem taşır.