3- Böbrek Kanseri

Böbrek Kanseri Nedir ?

Böbrek kanseri, böbreklerde başlayan ve zamanla diğer dokulara ve organlara yayılabilen anormal hücre büyümesidir. Böbrek kanseri, genellikle böbreklerin iç kısmında yer alan böbrek tübüler hücrelerinden kaynaklanır. Böbrek kanseri çoğunlukla tek bir böbrekte başlar, ancak her iki böbreği de etkileyebilir.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Hastaların %60’ında hiçbir belirtiye yol açmayabilir. Başka bir nedenle yapılan tetkiklerde saptanır. Ancak en sık görülen belirtileri arasında kanlı idrar yapma, Bel veya yan ağrısı, karında şişlik veya ele gelen bir kitle olması, İştah kaybı ve kilo kaybı gibi durumlar sayılabilir. Sigara içenlerde, obezlerde, hipertansiyon hastalığı olanlarda, , ileri yaşta, erkeklerde, aile öyküsü olanlarda, böbrek hastalığına neden olan bazı genetik sendromlara sahip olanlarda ve bazı kimyasallara maruz kalanlarda daha sık görülür.

Böbrek Kanseri Teşhisi

Böbrek kanseri teşhisi, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme yöntemleriyle konulur. Böbrek kanserinde biyopsi rutin olarak yapılan bir uygulama değildir.
Böbrek kanseri tedavisi, kanserin evresine, türüne ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Tedavi seçenekleri arasında cerrahi müdahale (örneğin, böbreğin kısmen veya tamamen çıkarılması), kemoterapi, immünoterapi ve hedefe yönelik tedaviler bulunur.
Erken teşhis ve tedavi, böbrek kanseri hastalarının yaşam şansını artırabilir.